Jak wygląda wdrożenie S.I.
Wersja podstawowa S.I. jest w pełni użyteczna, dlatego już po jej istalacji i wstępnej konfiguracji staje się funkcjonalna.
Jednakże w celu realizacji Twoich indywidualnych potrzeb, może okazać się koniecznia rozbudowa niektórych obszarów funkcjonalnych, bądź też wykonanie nowych obszarów – jeżeli nie występują w wersji podstawowej.
Zakres zmian funkcjonalnych wynikających z potrzeb użytkownika może być dowolny.
Przebieg wdrożenia można ująć w pięciu podstawowych etapach:
Analiza
Analiza wdrożeniowa – odbywająca się na zasadzie konsultacji z przedstawicielami odpowiednich działów Twojej firmy – ma na celu jak najlepsze zrozumienie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Dzięki temu zadania realizowane przez system będą bardziej zbieżne z kierunkiem rozwoju firmy, a interfejs obsługi użytkownika końcowego jeszcze bardziej przyjazny.
Efektem analizy wdrożeniowej – w zależności od ilości oraz stopnia skomplikowania zmian – może być odpowiedni dokument stanowiący swego rodzaju projekt funkcjonalny, będący bazą dla dalszej implementacji.
Implementacja
Ten etap stanowi realizację wszelkich założeń ustalonych w czasie analizy wdrożeniowej. Obejmuje wszystkie modyfikacje mające na celu uruchomienie
gotowego systemu, w tym:
- Przebudowę istniejących obszarów funkcjonalnych
- Wykonanie nowych obszarów funkcjonalnych
- Przeniesienie danych z poprzedniego systemu
- Parametryzację oraz konfigurację
Szkolenie
W rzeczywistości proces szkolenia odbywa się w czasie całego wdrożenia w tych sytuacjach, w których użytkownik posiada kontakt z systemem, bądź uzyskuje od konsultantów jakiekolwiek informacje na temat systemu. Jednakże właściwe szkolenie może mieć miejsce tylko i wyłącznie po zaimplementowaniu wszystkich funkcji uzgodnionych w procesie analizy wdrożeniowej.
Testy
Etap testów polega na stwierdzeniu, czy wykonane w procesie implementacji funkcje sprawdzają się w praktyce. Dlatego w procesie testów główną rolę odgrywają użytkownicy końcowi, których zadaniem jest rejestracja danych rzeczywistych zarówno w starym, jak i w nowym systemie jednocześnie. Dzięki temu istnieje możliwość ewentualnej korekty niektórych funkcji, w celu jeszcze lepszego ich dostosowania do pracy.
Użytkowanie
Po pozytywnym wyniku testów następuje właściwe uruchomienie systemu oraz jego użytkowanie.